Rozbudowa Domu Matki i Dziecka

O akcji

Klika słów o Domu Matki i Dziecka

Krótka historia

Dom Matki i Dziecka w Opolu powstał 25 lat temu. Trudno uwierzyć, ale na początku były to dwa rozlatujące się baraki, a w “ogródku” rosły pokrzywy po pachy. Po generalnym remoncie w 1994 r. zamieszkała w domu pierwsza mama. Miała 19 lat, nowonarodzonego synka (w tym roku skończył studia!) i znikąd pomocy.

A potem były kolejne mamy z trudnymi życiorysami. Jedne trafiły w tzw. złe towarzystwo, inne zostały opuszczone przez ojców ich dzieci, jeszcze inne po prostu nie potrafiły kochać, bo nikt ich nie nauczył miłości. Tutaj, w miejscu, które nie jest kombinatem ani instytucją, ale DOMEM, znalazły spokój, życzliwą opiekę i konkretne wsparcie w wychodzeniu na prostą, czyli pomoc prawną, psychologiczną, pedagogiczną i in. Przede wszystkim jednak poczuły, że są dla kogoś ważne. I dzięki temu odzyskały godność, nauczyły się walczyć o szczęście swoje i swoich dzieci, zrozumiały, że mają prawo do szacunku.

Dla wielu z nich Dom Matki i Dziecka stał się pierwszym miejscem, w którym zaznały rodzinnego ciepła. Ale niestety – dach przecieka, w pokojach śmierdzi kiszoną wełną mineralną, brakuje pomieszczeń gospodarczych, sali gimnastycznej i sali do aktywizacji zawodowej. Przydałoby się też pomalować, wymienić niektóre sprzęty, wyposażyć pokoje dla dzieci… Dlatego zbieramy środki na remont i rozbudowę domu o nowe skrzydło. Będzie to kosztowało ok. 3,5 mln zł. Ubiegamy się o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, otrzymaliśmy też wsparcie od ludzi dobrej woli. Mimo to do sfinansowania całości brakuje nam 1 546 000 zł. Pomożesz?

Etapy remontu i rozbudowy:

Etap I

Budowa fundamentów i ścian

Etap II

Budowa dachu i posadzek

Etap III

Zakup i montaż okien i drzwi

Czym naprawdę jest nasz dom?

Dom Matki i Dziecka nie jest dla potrzebujących kobiet ostatnim adresem zameldowania.

To przystań na czas usamodzielniania i stawania na nogi. Siostry elżbietanki, prawnik, pedagog i psycholog pracujące w domu nie wyręczają, ale towarzyszą. Pokazują kierunek, ale pierwszy krok do lepszego życia mamy muszą postawić samodzielnie. Historia Domu Matki i Dziecka, a także życiorysy mieszkających w nim mam, zostały zebrane w książce Dzieci z serca. To pięknie wydany i bogato ilustrowany zbiór wzruszających reportaży (176 stron) o miłości. 

Udostępnij

Poinformuj innych o zbiórce

Szybka wpłata

28 osób już pomogło! Dołącz do nich: